ICB - Informačné centrum Bojníc


 

STRUČNE O PODUJATIACH BOJNICKÉHO ZÁMKU:

* Valentínsky víkend na zámku 2003

Magický bozk ako symbol zblíženia sa všetkých ľudí ( zaľúbených, manželov, priateľov, rodičov a detí, príbuzných a všetkých ľudí dobrej vôle ), prehliadka zámku presvetlená duchom Sv. Valentína, príbehmi lásky, hrami, súťažami a súbojmi vyvolených párov, zakázané ovocie z Rajskej záhrady od Adama a Evy, Altánok bozku s imelom, bozk pre osamelých od rytiera a zámockej panej, Valentínky pre zaľúbených, Certifikát vernosti, zľava pre páry so zlosovateľnými vstupenkami, Valentínska noc na zámku s občerstvením pre dvoch a ďalšie prekvapenia počas Valentínskeho víkendu na zámku...

 
  
* Medzinárodný festival duchov a strašidiel-program-2003         Námet - 2003 MSWord

Každý rok na prelome mesiacov apríla a mája sa v Bojnickom zámku schádzajú duchovia a strašidlá z celého sveta, aby počas niekoľkých dní postrašili i pobavili návštevníkov. Zo zámku sa ozýva kvílenie a jasanie bosoriek, ožíva ríša mŕtvych a do svojich komnát sa vracajú duchovia dávnych obyvateľov zámku. Tých zvrhlejších privádza kat pod šibenicu, alebo na popravisko. Husia koža a zimomriavky naskakujú návštevníkom festivalu v každej sále, kde ich ľakajú všakovaké mátohy a provokujú nečisté sily. Nástrahy, strašidelná atmosféra a príjemné bátie sa trvá až do chvíle, kým z veže Bojnického zámku neodletí posledná bosorka.

 
  
* Nočné audiovizuálne predstavenie Lux in tenebris ( Svetlo do tmy ). 

Pozor zmena - Tento rok ( 2003 ) sa program nekoná !!!

Netradične a veľmi sugestívne spracovaná história zámku od jeho vzniku až po súčasnosť, poprepletaná povesťami, ktoré stáročia opriadajú Bojnický zámok. Počas teplých letných nocí sa premieta veľkoplošne na všetkých 4 stenách 2. nádvoria, ktoré ožije prostredníctvom obrazov, zvukov, svetelných efektov a prenesie diváka do tajuplnej atmosféry, ktorú umocňujú podmanivé slová rozprávača v podaní Karola Machatu. 
Program ponúkame v slovenskom a anglickom jazyku a trvá cca 60 minút.

 
  
* ROZPRÁVKOVÝ BOJNICKÝ ZÁMOK 2003 - FANTÓM ROZPRÁVKOVÉHO ZÁMKU

F A N T Ó M
rozprávkového zámku

20. - 22. 6. a 27. - 29. 6. 2003
od 9.00 do 18.00 h

Námet: Ján Papco
Scenár, réžia a hudba: Róbert Mankovecký
Výtvarná spolupráca: Jaroslav Valek


Všetkým, ktorí sa ešte nezabudli smiať a nezabudli báť, veľkým aj malým deťom, milovníkom napätia, obdivovateľom starých povestí a priateľom divadla je určený rozprávkový príbeh odohrávajúci sa v priestoroch Bojnického zámku. V hravej a rozprávkovej forme ožívajú staré príbehy, tohto azda najkrajšieho zámku na Slovensku. Stretneme sa s krutým kastelánom Petrom Pókym, s kráľom Matejom Korvínom, uvidíte tiež grófa Drakulu, tureckých vyslancov, zaľúbeného Jána Pálfiho, či bojnickú Bielu pani. Tieto autentické historické postavy sa stretávajú s bytosťami rozprávkovými - čert, vodník ježibaba Mortiana, či záhadný fantóm. Príbeh sa odohráva práve dnes a naše postavy z minulosti i bytosti z rozprávky ožívajú, aby nás pobavili, vystrašili, i niečomu podučili.


Žánrovým východiskom divadelnej zámockej rozprávky je kabaret, muzikál, či hudobné divadlo. Súčasťou predstavenia je jedenásť piesní, spievaných naživo, ktoré niekedy posúvajú dej, niekedy rozprávajú o charaktere postáv, inokedy sa vysmievajú z hlúposti iných a častokrát sú zas vtipným dopovedaním divadelného výstupu. Štýlovo sa hudba pohybuje v širokom kabaretnom spektre - od klasickej opernej árie, cez starý valčík a lyrickú romantickú baladu, až po rockové piesne v súčasnom hudobnom aranžmáne, s moderným gitarovým zvukom. Spevácke výkony sú doplnené vtipnými tanečnými choreografiami, či klasickou klaunskou pantomímou. Kabaretnú ilúziu vytvára tiež niekoľko kúzelníckych trikov, divadelných zázrakov a "životu nebezpečných" kúskov. Strašidelné príbehy a skutočnosti prezentujeme prehnane teatrálnou a vtipnou formou, sú skôr zdrojom zábavy ako strachu, a preto sú prijateľné aj pre tých najmenších divákov - výstup s Drakulom, poprava Turkov, vodník a čert, či ježibaba Mortiana - ich výstupy sú rámcované veselou antiiluzívnou pesničkou.
Atraktivitu nášho projektu zabezpečuje výtvarné riešenie, veď Bojnický zámok ponúka azda najlepšiu divadelnú scénografiu na Slovensku. Hrať rozprávkové príbehy v dobových priestoroch je snom hádam každého divadelníka a veríme, že tento autentický rozprávkový pocit sa prenesie i na divákov. Zázračné a magické interiéry plné štýlového nábytku, majestátne nádvoria, či strašidelné temné komnaty a veže sú nezameniteľným prvkom naozajstnej divadelnej autenticity. Zámok - z ktorého dýcha história, zámok - ktorý prežil množstvo príbehov, ktorý bol svedkom šťastných i smutných osudov, presiaknutý nezmerateľnou duchovnou energiou "génia loci", prichýli do svojich stien skupinu divadelníkov a nadšencov, ktorí sa chcú podeliť s návštevníkmi o netradičný rozprávkový príbeh. 

Titulnú pieseň "Fantóm zámku" naspievali Marián Geišberg, Zuzana Krónerová a Igor Timko. 

-----

Jún prináša so sebou záver školského roka a na zámok rozprávky s dobrým koncom.
Náš príbeh, je príbehom veľkej, nenaplnenej lásky, lásky podobnej tej, ktorú prežil gróf Pálfi vo Francúzsku a napokon, ktorú prežíval až do svojej smrti pred 96 rokmi. Len veľká láska dokáže robiť zázraky, len veľká láska dokáže konať obrovské veci a nezabudnuteľné činy. Takýmto činom je aj famózna prestavba Bojnického zámku. „Génius lóci“ a „génius genésis“ sú nesmrteľné a prítomné aj vo veciach neživých. Preto nás tajomné duchovno, neidentifikovateľná energia skrývajúca sa v priestore Bojnického zámku neustále obohacuje a posiľňuje, vyvoláva v nás pozitívne emócie. 

Návštevníkom Bojnického zámku ponúkame atraktívnu formu prehliadky - Rozprávkový zámocký muzikál. Hudobný žáner a pieseň majú schopnosť znásobiť emócie - pocit strachu, ľútosti, či lásky. Piesne naspievané poprednými muzikálovými hercami a spevákmi, majú však popri spomenutom katarznom účinku i účinok scudzovací - dávajú nam na vedomie, že videné je iba hrou, iba divadelným predstavením v reálnych atraktívnych priestoroch Bojnického zámku.

 
  
* RYTIERSKE DNI  - RYTIERI SLÁVY SLOVÁKOV

"RYTIERI SLÁVY SLOVÁKOV"

13. - 15. september 2003

Námet: Drahoslav Machala
Scenár: Kvetoslava Boráková a Marcel Hanáček

Čas - maliar z rozprávok i skutočného sveta. Mení našu tvár i dušu, posúva všetko dopredu. Nedá si rozkázať, nedá sa meniť. Je to všeumelec, voľný a tvorivý. A čo dokáže, ak náhoda zasiahne do pôsobenia jeho siločiar ? Unavený stroj času omladí svet nie o 20, 50, ale hneď o 700 rokov a to v siedmich rozhodujúcich rytierskych úlohách.
Veru tak, stalo sa na Bojnickom zámku, že sa do jeho súčasných expozícií vrátil bývalý majiteľ Matúš Čák Trenčiansky. Ohúrený zmenami blúdi komnatami a hľadá sám seba. Na pomoc si vzal manželku, dcéru Katarínu a jedného z najznámejších slovenských rytierov magistra rytiera Donča, pána Zvolenského hradu.
Ako ich nečakané putovanie pokračovalo, čo prinieslo - lásku, nenávisť, prekvapenia - to sa dozviete na prvom stretnutí so slovenskými rytiermi.
Nie vždy boli korektní a čestní. Brali, čo im prišlo do cesty, a vôbec ich to nemrzelo. Do histórie sa zapísali ako rytieri meča, brániaci svoj majetok, ale aj česť Slovákov.
Po svetových historických postavách z rodu rytierov sú na Bojnickom zámku ako Slováci prví a prví právom. Nepriniesli len súboje, spoločenské zvyky a popravy, ale aj veľkú lásku, prekonávajúcu prekážky.
Matúšovo kráľovstvo je v živote Slovenska stále živé. Hodiny času sa posunuli späť a ono trvá dodnes. V Bojniciach určite.
-----

Podujatie malo premiéru v roku 1998 a u návštevníkov sa stretlo s priaznivým ohlasom. Malí spolu s veľkými sa prenesú do dávnej doby hrdých mužov, kedy rytierske cnosti: odvaha, šikovnosť, čestnoť a pravdovravnosť zdobili všetkých statočných rytierov. Každý chlapec túži byť šikovným v náročnej úlohe, odvážnym a čestným, galantným k dáme. Tiež sa chce stať umelcom, básnikom i pevcom. Za svoju snahu odmenu získať, za rytiera byť pasovaný. Hrdý titul "Rytier" si spolu so vzácnou listinou a dukátom pre šťastie zo zámku odniesť. 

 
 
* Šľachtické Vianoce a Traja králi na zámku

Netradičná predstava vianočných sviatkov, ako si tieto sviatky pokoja, lásky, krásy a nádeje pripomínalo zámocké panstvo. V každej sále či komnate bude možné nájsť iný svet, iný stomček, betlehem a živých poslov zo Starého i Nového zákona: Troch kráľov, Dávida a kráľovnú zo Sáby..., ktorí budú návštevníkov sprevádzať. Darčeky bude spolu so sv. Mikulášom rozdávať grófka Františka Pálfiová v prekrásnom prostredí Huňadyho sály, za lahodných zvukov vianočných piesní. To všetko uvidíte počas prehliadky zámku. So súhlasom rodičov deti zažijú milé prekvapenie v podobe vianočného darčeka.
Podniky a súkromné firmy si môžu objednať skupinové prehliadky a odovzdávanie darčekov podľa vlastných predstáv.